Kde je možné so stredovekými mincami platiť?
Výhradne na festivalovej lúke (mincový systém platenia sa nevzťahuje na tzv. „handmade zónu“ a ambulantný predaj jedla a nápojov mimo festivalovej lúky).
Čo všetko sa za mince dá kúpiť/zaplatiť?
– výrobky od jednotlivých stredovekých remeselníkov (nevzťahuje sa na predajcov v tzv. „handmade zóne“)
– občerstvenie u mnícha Sesslera, posedenie pri dobrej kávičke, grilovanom oštiepku či voňavom podplamenníku (nevzťahuje sa na ambulantný predaj jedla a nápojov mimo festivalovej lúky)
– rôzne stredoveké atrakcie – streľba z luku, hod sekerkami, hod oštepom
Ako sa k minciam môžete dostať?
Mince je možné si zameniť na dvoch miestach:
- pri „hornej kase“, kde sa predávajú vstupenky na festival
- priamo na remeselnom trhovisku u obchodníka.
Stredoveké mince ako platidlo sú v troch variantoch:
- zlatá
- strieborná
- medená
Výmenný kurz
1 medená minca = 50 centov
1 strieborná minca = 2 eurá
1 zlatá minca = 10 eur
Dobrá rada nad zlato
Milí návštevníci, odporúčame, aby ste si zamenili menší obnos peňazí na mince – platidlo, pretože spätné zamieňanie mincí za eurá je značne náročné. Preto je možnosť zameniť si mince dostupná na oboch predajných miestach (kasa a obchodník) počas celého festivalového dňa. V prípade, že vám na konci dňa predsa len zostane vo vrecku príliš veľa mincí, radi vám ich zameníme naspäť za eurá – je však potrebné doložiť doklad o zamenení (paragon lístok).
Minca má v rámci OZ Schatmansdorf trvalú hodnotu, to znamená, že je možné ňou platiť na ďalších ročníkoch Festivalu zabudnutých remesiel a taktiež na iných, nami organizovaných podujatiach (napr. LARP Kráľovstvo vína).
Minca má aj dekoračnú hodnotu, ide o repliky stredovekých uhorských florénov, ktoré sa na našom území používali na prelome 14. a 15. storočia. Dal ich raziť kráľ Žigmund Luxemburský v Kremnickej mincovni. Mincu zdobí vyobrazenie sv. Ladislava.