O festivale

Stredoveké remeslá

Už ste niekedy videli stredoveký proces výroby, v ktorom sa kus dreva premení na drevenú misku, z nahrubo opracovanej kože sa stane krásne zdobená kožená brašna, z roztopeného včelieho vosku si privoniate k funkčnej sviečke či kde sa z hrudy hliny vyčaruje keramický džbán? Že nevideli? A to je len zlomok z toho, čo budete mať možnosť na Festivale zabudnutých remesiel vidieť. Šikovní remeselníci vám predvedú svoje znalosti a zručnosti a prezentujú remeslá z dôb dávno zabudnutých. Pomocou nástrojov, o akých dnes už slýchame len málo, vytvárajú krásne a originálne výrobky, v ktorých sa skrýva kus histórie. Ak sa vám nejaké remeslo zapáči, pristavte sa a pokojne si remeslo vyskúšajte. Pozývame vás, aby ste sa spolu s nami preniesli o sedem storočí späť so všetkým, čo k tomu patrí!

Stredoveká kuchyňa

Pošteklite chuťové poháriky a nechajte sa zlákať na ochutnávku stredovekej kuchyne. Kuchyňa v stredoveku bola chutná a pestrá! Šikovné kuchárky pre vás pripravujú dobové špeciality, v ktorých sa miesia všakovaké nezvyčajné chute a vône. Nahliadnite do medených kotlíkov, privoňajte k dopekajúcemu sa nekvasenému chlebíku z čerstvo namletej pšeničnej múky. Príďte načerpať inšpiráciu a odneste si nový, zaujímavý recept aj k vám domov!

Stredoveké atrakcie

Radi prekonávate nové výzvy a skúšate nové veci? Príďte si preveriť svoju šikovnosť! Pre malých aj veľkých sme pripravili možnosť si vyskúšať streľbu z luku, hod oštepom či hod na terč s malými sekerkami. Siláci sa môžu otestovať v dobovej posilňovni, stratégovia zasa pri dobýjaní slameného hradu. Roztočte Čertovo koleso a odneste si domov zaujímavú výhru! Každý si u nás príde na svoje.

Dobové tábory

Poďte s nami prežiť stredovek! Túto možnosť vám ponúka nahliadnutie priamo do priestorov dobových táborov jednotlivých historických skupín. Stredovekí ľudia vám prezentujú originálne stredoveké kostýmy či všakovaké vybavenie a náčinie potrebné pre každodenný život či samotný spôsob života v stredoveku.

Sedliacky dvor

Neodmysliteľnú súčasť stredovekého dvora tvorili hospodárske zvieratá. Z mlieka sa vyrábali syry a maslo, z vlny sa šili odevy, oslíky pomáhali prenášať ťažký náklad. Zvieratká predstavovali pre stredovekých ľudí neoceniteľných spoločníkov. My vám ponúkame jedinečnú možnosť vstúpiť do takéhoto stredovekého sedliackeho dvora, v ktorom budete mať možnosť uvidieť kačičky, kozičky, ovečky a dva krásne oslíky. Prosíme všetkých návštevníkov, aby boli k našim zvieratkám ohľaduplní, nehádzali do nich predmety a nekŕmili ich svojimi dobrotami (oslíky musia držať diétu).

Zátišie a vodný svet

V prípade, že nám počasie pripraví víkend plný horúčav a ostrého slniečka, máme pre všetkých návštevníkov a štvornohých miláčikov pripravené dva veľké stany (jeden v gastro zóne, jeden priamo na festivalovej lúke) poskytujúce tieň a vodný svet – sprcha na osvieženie a studňa s pitnou vodou.